Dirigintele de santier este obligatoriu

Ce trebuie sa stie un beneficiar
Ing. Hanu Florin
Site Admin

Dirigintele de santier este obligatoriu

Mesaj de Ing. Hanu Florin » 27 Noi 2015, 22:08

Conform legii 10, modificata la 01 septembrie 2015, pentru toate tipurile de lucrari este nevoie de angajarea unui Diriginte de santier.
Totodata, nu mai este voie realizarea documentatiilor in format DTAC, care sa contina, la partea de rezistenta doar plan fundatii si detalii fundatii. Este obligatoriu comandarea si a unui proiect in faza DDE pentru specialitatea rezistenta, care sa cuprinda detalii de armare la fundatii, stalpi, grinzi si plansee.
Ing. Hanu Florin-Nicolae
hanuflorin@gmail.com
0726/20.88.21

Costi

Re: Dirigintele de santier este obligatoriu

Mesaj de Costi » 22 Noi 2016, 00:34

Va salut. In aprilie 2016 m.am apucat de construirea unei case defapt o extindere. V-as ruga daca se poate sa imi explicati ce trebuie sa fac in legatura cu ISC.ul cu anuntarea lor ca am inceput lucrarea si cum pot sa iau legatura cu un diriginte de santier. La DDE va referiti la proiectul tehnic? Asta nu este in grija arhitectului?. Am autorizatie de construire pe baza unui DTAC.

Ing. Hanu Florin
Site Admin

Re: Dirigintele de santier este obligatoriu

Mesaj de Ing. Hanu Florin » 05 Dec 2016, 20:27

DDE - este documentatia de executie. Pe partea de rezistenta inseamna detalii de structura, cu extrase de armatura si planuri detaliate de armare si cofrare. Atentie! Autorizatia se emite fara documentatie in faza DDE, deci e posibil sa nu existe !

Luati legatura cu un diriginte si el trebuie sa va sfatuiasca cum sa procedati
Lista dirigintilor o gasiti aici http://www.isc-web.ro/list_aut.php?list=dir
Ing. Hanu Florin-Nicolae
hanuflorin@gmail.com
0726/20.88.21

Scrie răspuns